Zbudowany w XVI w., z fundacji Prokopa Pieniążka. Wieża i kaplica od południa późniejsze, z 1838 r. Kościół nietypowy, murowano-drewniany, orientowany, trzyczęściowy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Prezbiterium i zakrystia zbudowane z kamienia, nawa i wieża z drewna. Część murowana reprezentuje tzw. "neogotyk około roku 1600". Kościół nakryty dachem jednokalenicowym, krytym blachą, z wieżyczką na sygnaturkę. Wieżę wieńczy barokowy hełm. We wnętrzu najważniejszym zabytkiem jest renesansowy nagrobek Prokopa Pieniążka. Przedstawia on leżącą postać zmarłego, ubraną w zbroję, podpierającą głowę na ręce. Tak cenne renesansowe nagrobki zazwyczaj nie były umieszczane w skromnych, wiejskich kościółkach, a tutejszy obiekt jest unikatem w skali Małopolski. W głównym ołtarzu gotycki obraz typu "Sacra Conversatione" z XVI w., dawniej środkowa część tryptyku. W ścianie prezbiterium, po lewej stronie, kamienne sakramentarium (poprzednik tabernakulum), przysłonięte późniejszym, barokowym ołtarzem. W prezbiterium XX-wieczna polichromia, przedstawiająca postacie ważniejszych polskich świętych, od czasów średniowiecza po II wojnę światową (św. Jadwiga, św. Stanisław, św. Jacek Odrowąż, św. Kazimierz, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Stanisław Kostka).


W obrębie murów otaczających kościółek rośnie 500-letni dąb - pomnik przyrody. Stoi tu także drewniana, wolnostojąca dzwonnica z dwoma dzwonami. Kościół nie jest obecnie używany.


Lokalizacja - w centrum wsi, przy wschodniej pierzei "rynku".


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!