Zbudowany w 1700 r. przez miejscowych cieśli. Kościół orientowany, konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup. Na wschodniej ścianie prezbiterium drewniany krucyfiks.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dach jednokalenicowy, kryty gontem, z wieżyczką na sygnaturkę. Wieża duża, o pochyłych ścianach, z nadwieszoną izbicą i ostrosłupowym hełmem. Wewnątrz stropy płaskie z zaskrzynieniami w nawie. Na ścianach resztki malowideł z XIX w., wykonanych na płótnie i przyklejonych do ściany. Wyposażenie głównie z XVIII w. Ołtarz główny klasycystyczny, ołtarze boczne barokowe.


Kościół nie jest użytkowany od 1921 r. Dzięki staraniom miejscowych górali, a zwłaszcza Jana Pary, w jego przedsionku urządzono muzeum - Izbę Ciesiołki Podhalańskiej. Przy kościele stary cmentarz grzebalny - jest tu m.in. grób Jana Pary.


Lokalizacja - w Białce Tatrzańskiej, bezpośrednio przy drodze, opodal nowego kościoła.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!