Z Ośrodkiem Budownictwa Ludowego w Szymbarku związana jest jako filia cerkiew znajdująca się w Bartnem (ok. 20 km na płd. od Gorlic, dojazd drogą Gorlice - Sękowa - Ropica Dolna).

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Z Ośrodkiem Budownictwa Ludowego w Szymbarku związana jest jako filia cerkiew znajdująca się w Bartnem (ok. 20 km na płd. od Gorlic, dojazd drogą Gorlice - Sękowa - Ropica Dolna). Dawna świątynia gr. kat. p.w. św. Kosmy i Damiana, pochodzi z 1842 r. (nad wejściem wyryta data). Od 1970 r. pełni funkcje muzealne, udostępniana jest zwiedzającym.


Budowla wykonana z drewna jodłowego, ze ścianami i dachem pobitym gontami, zwieńczona malowniczymi kopułkami, z dominującą nad całością wieżą dzwonnicy. Wewnątrz wyposażenie, z XVIII i XIX w., z charakterystycznym głównym jego elementem - ikonostasem, oraz ołtarzami bocznymi, chorągwiami, ławami.


Lokalizacja: usytuowany w centrum wsi, w pobliżu szkoły i kościoła parafialnego, trasa Nowy Sącz - Gorlice.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!