Zbudowany w 1782 r. na miejscu wcześniejszego kościoła. Budowla orientowana, zrębowa, obita gontem., pokryta dwukalenicowym, gontowym dachem, z wieżyczką na sygnaturkę.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dach nad nawą ozdobiony spływem wolutowym - oryginalnym akcentem dekoratorskim doby baroku. Wewnątrz stropy płaskie. Ściany ozdobione polichromią z lat czterdziestych XX w. Wyposażenie głównie barokowe. W ołtarzu głównym obraz św. Wojciecha i krucyfiks, a także tabernakulum o nietypowym kształcie. W lewym ołtarzu bocznym malowany na desce obraz Matki Boskiej Różańcowej, zwanej "Księżniczką Szymbarską". Część dawnego wyposażenia kościoła przeniesiona do nowej świątyni, m. in. obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, wykonany w Lewoczy w XVIII w. Obraz otoczony kultem - pod koniec XVIII w. tutejszy proboszcz założył Bractwo Szkaplerza.


Przy kościele murowana, parawanowa dzwonnica. Na terenie przykościelnym - dawnym cmentarzu - stoi grobowiec właścicieli Szymbarku z XIX w. Kościół obecnie nie jest użytkowany; w 1984 r. wybudowano nowy, murowany kościół.


Lokalizacja - przy głównej drodze, obok nowego, murowanego kościoła.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!