Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

21. Dawny kościółek parafialny p.w. św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszy

[email protected]
Zbudowany prawdopodobnie w 1567 r. Kościółek niewielki, konstrukcji zrębowej, o ścianach pokrytych gontem. Warto zwrócić uwagę na mocno pochylone do wewnątrz ściany prezbiterium.

Dach jednokalenicowy, czterospadowy, kryty gontem, z wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze pokryte bardzo cenną polichromią z 1647 r., fundacji ks. Jana Ratułowskiego. Przedstawia ona sceny z życia Jezusa, Matki Bożej i świętych. Interesujące przedstawienia na stropie, z górskimi panoramami w tle. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na malowidło na stropie nawy, przedstawiające scenę Sądu Ostatecznego, z panoramą Tatr Bielskich w tle (najstarsza w Polsce panorama Tatr). Ambona rokokowa. Ołtarz prowizoryczny. Pozostała część wyposażenia usunięta lub przeniesiona do nowego kościoła.

Kościół był użytkowany aż do początku XX w. - w tym okresie w Trybszu wybudowano nową, murowaną świątynię. W 1936 r. i na początku lat pięćdziesiątych przeprowadzono prace konserwatorskie.

Ze względu na dobrze zachowaną archaiczną konstrukcję, a także cenną polichromię niemal całego wnętrza, kościółek w Trybszu można zaliczyć do najcenniejszych obiektów w Małopolsce.

Lokalizacja - z drogi (Białka Tatrzańska - Nowy Targ) należy w Groniu skręcić w prawo, na Niedzicę. Kościół po 6 km, w centrum Trybsza, po prawej stronie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 21. Dawny kościółek parafialny p.w. św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszy - Małopolskie Nasze Miasto

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto