Krynickie źródła mineralne znane były zapewne od bardzo dawna, ale na szerszą skalę zaczęto się nimi interesować w XVIII w. W 1793 r. rząd austriacki, za pośrednictwem komisarza z Nowego Sącza, wykupił od chłopów krynickie grunty.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W 1807 r. Krynica została oficjalnie uznana za kurort przez rząd austriacki, ale w 1846 r. podjęto decyzję o likwidacji kurortu. W kilka lat później prof. Józef Dietl stanął na czele komisji, która doprowadziła do odbudowy uzdrowiska.


Ze starej, drewnianej zabudowy zdrojowej zachowały się liczne wille i pensjonaty, wzniesione w XIX i XX w., naśladujące popularny dla architektury europejskich uzdrowisk "styl szwajcarski", zwany też "tyrolskim". Są to budowle o konstrukcji zrębowej lub szkieletowej, o dowolnej liczbie kondygnacji, z licznymi wieżyczkami oraz gankami i werandami osłoniętymi zadaszeniami. Cechą charakterystyczną jest bogata, ażurowa dekoracja snycerska. Najwięcej willi mieści się przy Bulwarach Dietla oraz przy ulicy Kościuszki.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!