Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja, wzniesiony w roku 1756, wieża z pozorną izbicą wzniesiona współcześnie z kościołem. Uszkodzony - a w części zniszczony - przez pożar w sierpniu 1992.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Całkowitemu zniszczeniu uległa konstrukcja wieży oraz wiązania dachowego i stropów. Zabezpieczony tymczasowo bezpośrednio po pożarze w jesieni 1992. Drewniany, konstrukcji zrębowej, prezbiterium zamknięte trójbocznie, korpus nawowy trójnawowy, wieża (niezachowana), bezizbicowa, konstrukcji słupowo-ramowej.


Wewnątrz zachowany (mimo pożaru) półnobarokowy układ przestrzenny, z rzędami kolumn międzynawowych, wspierających odcinki profilowanego belkowania. W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych na początku lat 70-tych odsłonięto fragmenty polichromii z 1787 roku, sygnowanej przez malarza J. Kozickiego.


Z ważniejszych elementów wyposażenia wymienić należy trzy późnobarokowo-klasycystyczne nastawy ołtarzowe i ambonę, fundowane na przełomie XVIII i XIX wieku, przez ówczesnego Proboszcza Tadeusza Chalińskiego, dwa gotyckie krucyfiksy: mały - z końca wieku XIV oraz wielki (późnogotycki) z połowy wieku XVI, zawieszony na południowej ścianie nawy, płaskorzeźbione wizerunki hermowe Adama i Ewy, pozostałość manierystycznej nastawy ołtarzowej z początku XVII wieku oraz liczne sprzęty i paramenty kościelne z końca XVIII i 1 poł. XIX wieku.


Do czasów pożaru kościół w Rożnowicach zaliczany by do grupy najcenniejszych drewnianych świątyń barokowych w Polsce. Obecnie - w wyniku znacznych uszkodzeń pożarowych - należy do grupy tych zabytków drewnianej architektury sakralnej, które najpilniej oczekuję podjęcia prac rekonstrukcyjno-konserwatorskich.


Lokalizacja - z drogi głównej (Biecz - Jasło), na wyjeździe z Biecza w lewo (kierunek Rzepiennik Strzyżewski) ok. 7 km (z Binarowej ok. 4 km)


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!