Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

33. Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja w Rożnowicach

[email protected]
Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja, wzniesiony w roku 1756, wieża z pozorną izbicą wzniesiona współcześnie z kościołem. Uszkodzony - a w części zniszczony - przez pożar w sierpniu 1992.

Całkowitemu zniszczeniu uległa konstrukcja wieży oraz wiązania dachowego i stropów. Zabezpieczony tymczasowo bezpośrednio po pożarze w jesieni 1992. Drewniany, konstrukcji zrębowej, prezbiterium zamknięte trójbocznie, korpus nawowy trójnawowy, wieża (niezachowana), bezizbicowa, konstrukcji słupowo-ramowej.

Wewnątrz zachowany (mimo pożaru) półnobarokowy układ przestrzenny, z rzędami kolumn międzynawowych, wspierających odcinki profilowanego belkowania. W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych na początku lat 70-tych odsłonięto fragmenty polichromii z 1787 roku, sygnowanej przez malarza J. Kozickiego.

Z ważniejszych elementów wyposażenia wymienić należy trzy późnobarokowo-klasycystyczne nastawy ołtarzowe i ambonę, fundowane na przełomie XVIII i XIX wieku, przez ówczesnego Proboszcza Tadeusza Chalińskiego, dwa gotyckie krucyfiksy: mały - z końca wieku XIV oraz wielki (późnogotycki) z połowy wieku XVI, zawieszony na południowej ścianie nawy, płaskorzeźbione wizerunki hermowe Adama i Ewy, pozostałość manierystycznej nastawy ołtarzowej z początku XVII wieku oraz liczne sprzęty i paramenty kościelne z końca XVIII i 1 poł. XIX wieku.

Do czasów pożaru kościół w Rożnowicach zaliczany by do grupy najcenniejszych drewnianych świątyń barokowych w Polsce. Obecnie - w wyniku znacznych uszkodzeń pożarowych - należy do grupy tych zabytków drewnianej architektury sakralnej, które najpilniej oczekuję podjęcia prac rekonstrukcyjno-konserwatorskich.

Lokalizacja - z drogi głównej (Biecz - Jasło), na wyjeździe z Biecza w lewo (kierunek Rzepiennik Strzyżewski) ok. 7 km (z Binarowej ok. 4 km)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 33. Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja w Rożnowicach - Małopolskie Nasze Miasto

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto