Zbudowany na przełomie XV i XVI w. Jeden z najstarszych w Małopolsce, zaliczany do kościołów podhalańskich. Wieża z XVII w. Kościół w stylu późnogotyckim, z późniejszymi przekształceniami.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Budowla orientowana, konstrukcji zrębowej. Prezbiterium zamknięte prostokątnie (cecha kościółków podhalańskich). Przy północnej stronie duża, czworoboczna kaplica z 1866 r., nakryta kopuła z latarnią, w stylu kopułowych kaplic grobowych, popularnych od XVI w. Dach jednokalenicowy, kryty gontem, z neogotycką wieżyczką na sygnaturkę. Wieża izbicowa, zwieńczona ostrosłupowym hełmem. Wokół kościoła otwarte soboty. Wewnątrz pozorne sklepienia kolebkowe, pokryte polichromią z lat 30-tych XX w. Niewielki fragment gotyckich dekoracji patronowych na stropie w przyziemiu wieży (malowane deski do niedawna służyły jako podłoga na strychu), z przedstawieniami orszaku myśliwskiego, jelenia, pary gołąbków. Okna tylko od strony południowej. Rzeźbiony portal do zakrystii, pokryty ornamentem sznurowym. Pięć barokowych ołtarzy. Ołtarz główny wczesnobarokowy, w nim obrazy z pierwotnego, gotyckiego tryptyku z XVI w. W polu środkowym gotycki obraz św. Rodziny. Ołtarze w kaplicy bocznej rokokowe, zakupione na Słowacji. Późnogotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, z XVI wieku. Obrazy Matki Bożej i św. Marcina (święty ubrany jest w strój regionalny), z XVI w.


Kościół otoczony murkiem z ciekawymi bramkami, nakrytymi hełmami baniastymi z gontu.


Lokalizacja - w północnej części wsi. Z drogi Nowy Targ - Krościenko należy w Harklowej skręcić w lewo, w boczną drogę do wsi, następnie prosto, w stronę gór.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!