Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbudowany w stylu późnogotyckim w pierwszej połowie XVI w. Wieża młodsza, z XVIII w. Kościół orientowany, konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup.

Dach jednokalenicowy, kryty blachą, z wieżyczką na sygnaturkę. Wieża zwieńczona blaszanym hełmem. Wewnątrz stropy płaskie z zaskrzynieniami w nawie, ozdobione kasetonowymi podziałami. Dawniej ich wnętrze wypełnione było malowanymi rozetami. Na ścianach fragmenty renesansowej polichromii z 1542 r., m.in. cykl scen z życia św. Stanisława na południowej ścianie prezbiterium. Kilka desek z gotycką polichromią patronową na parapecie chóru muzycznego. Ołtarz główny manierystyczny, z XVI w., w nim obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Ołtarze boczne z XVII w. W antepedium prawego ołtarza renesansowa, kamienna płyta nagrobna Janiny Posadowskiej.


Mimo kilkukrotnych przebudowań kościół jest jednym z lepszych przykładów późnogotyckiej architektury sakralnej w Małopolsce.


Lokalizacja - 200 m od drogi Gródek n/Dunajcem - Zakliczyn, w centrum wsi.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: