Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wybudowany w tradycji późnogotyckiej około połowy XVI w. W XIX w. znacznie przebudowany. Kościół orientowany, zrębowy, szalowany deskami. Dach jednokalenicowy, kryty blachą, z dużą wieżyczką na sygnaturkę.

Wewnątrz stropy płaskie z zaskrzynieniami w nawie. Okna tylko od strony południowej. W prezbiterium polichromia z końca XVI w., fundowana prawdopodobnie przez Mikołaja Gładysza i jego żonę Elżbietę z Jordanów, odsłonięta spod przemalowań w latach 1966-67. Na stropie prezbiterium ornamentalne wzory patronowe, na ścianach - cykl scen z Życia i Męki Chrystusa, Sąd Ostateczny, apostołowie oraz klęczące postacie fundatorów (z herbami Gryf i Trąby). Nad drzwiami południowymi w nawie malowidło przedstawiające ścięcie Jana Chrzciciela. Ołtarze późnobarokowe, z XVIII w. W ołtarzu głównym cenny, szesnastowieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, odsłonięty spod przemalowań w latach 60-tych.


Lokalizacja - z drogi Gybów - Tarnów należy w Stróżach skręcić w prawo, na Łużna. kościół przy drodze, po 2 km.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!