Zbudowany przed 1529 r. w stylu późnogotyckim, później przebudowany (m.in. przedłużono dawną nawę i połączono ją z wolnostojącą dzwonnicą). Kościół orientowany, konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Do wschodniej ściany prezbiterium dobudowana kapliczka. Dach dwukalenicowy, kryty blachą. Wieża zwieńczona blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop płaski, z zaskrzynieniami w nawie. Polichromia z lat 70-tych XX w., przedstawia m.in. stacje drogi krzyżowej. Ciekawa scena Ukrzyżowania po północnej stronie nawy (Chrystus na krzyżu oraz jeden z łotrów wyrzeźbieni, drugi łotr jest elementem polichromii). Wyposażenie głównie barokowe. Na belce tęczowej krucyfiks z XVI w. Portal w nawie wycięty w tzw. "ośli grzbiet" z trójliściem.


Wokół kościoła murek, w którego obrębie kamienny nagrobek Agnieszki ze Świderskich Dobrzyńskiej, z połowy XIX w. Nagrobek przedstawia dwie płaczące postacie i dwie trupie czaszki podtrzymujące trumnę.


Lokalizacja - przy drodze, w środku wsi. Z drogi Tarnów - Grybów należy w Ciężkowicach skręcić na Kąśną Dolną (w lewo!, pod most), potem prosto.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!