Kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła, wzniesiony ok. roku 1500, wieża pochodzi z roku 1596, kaplica Aniołów Stróżów z 1650. Drewniany, konstrukcji zrębowej, nawa z zaskrzynieniami, wieża izbicowa konstrukcji słupowo-ramowej (o sześciu słupach), więźba dachowa pierwotna, storczykowa, z czasów budowy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
We wnętrzu polichromia patronowa (ornamentalna) stropów z początku wieku XVI, polichromia figuralna ścian z lat 1641-1650. Z ważniejszych elementów wyposażenia wymienić wypada drewnianą rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. 1430, umieszczoną w ołtarzu głównym, komplet drewnianych rzeźb figuralnych ołtarza szafkowego z końca wieku XIV, chrzcielnicę z roku 1523, komplet polichromowanych mebli zakrystyjnych z 1 poł. XVII wieku, manierystyczną nastawę ołtarza głównego z początku wieku XVII oraz polichromowaną ambonę z tego samego czasu.
Obok kościoła działa Muzeum parafialne, przechowujące przedmioty kultu i elementy wyposażenia wycofane z użytku.

Pod względem wartości historyczno-artystycznej kościół w Binarowej należy do najcenniejszych i najlepiej wyposażonych budowli tego typu zachowanych w Europie środkowej. Aktualnie konserwowana drewniana wieża-dzwonnica kościelna - wzniesiona w roku 1596, w konstrukcji słupowo-ramowej - należy do najstarszych (datowanych) zabytków tego typu w naszym kraju.Lokalizacja - z drogi głównej (Biecz - Jasło), na wyjeździe z Biecza w lewo (kierunek Rzepiennik Strzyżewski) ok. 3 km


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!