Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

57. Kościół parafialny p.w. św. Trójcy i św. Antoniego opata w Łopusznej

[email protected]
Zbudowany na przełomie XV i XVI w., na miejscu wcześniejszej świątyni, później przebudowany. Wielokrotnie remontowany w związku z licznymi powodziami. Kościół późnogotycki, zaliczany do grupy kościółków podhalańskich.

Plan i wymiary zbliżone do kościoła z pobliskiego Dębna. Kościół orientowany, prezbiterium zamknięte prostokątnie (cecha kościołów podhalańskich). Na wschodniej ścianie prezbiterium Ogrojec. Dach jednokalenicowy, kryty gontem. Wieża konstrukcji słupowo-ramowej, zwieńczona izbicą i czworoboczną iglicą. Wnętrze pokryte współczesną polichromią. Dawna polichromia patronowa zachowana tylko fragmentarycznie na stropie przedsionka pod wieżą i na belce tęczowej. W ołtarzu głównym gotycki tryptyk z 1460 r., uznawany za jedno z najlepiej zachowanych dzieł warsztatu małopolskiego. W polu środkowym scena Koronacji N.P. Marii przez Trójcę Św. Dwa ołtarze boczne barokowe, z 1. poł. XVIII w. W przedsionku pod wieżą rzeźby z dawnego, barokowego ołtarza.

Kościół otacza drewniane ogrodzenie z bramką, nawiązującą stylistycznie do stylu zakopiańskiego. Cały teren kościelny znajduje się na wysepce; można się tam przedostać przez mały mostek ponad potokiem. Potok ten jest dla kościoła większym utrapieniem niż pobliski Dunajec - wylewa przy każdej nadarzającej się okazji. Powodzie powodowane przez Dunajec są za to o wiele groźniejsze. Na północno-wschodniej krawędzi prezbiterium przybite są tabliczki, pokazujące najwyższy poziom wody podczas kolejnych powodzi.

Lokalizacja - dojazd przez wieś, boczną drogą, odchodzącą przy dworze w lewo od głównej drogi Nowy Targ - Krościenko. Kościół 300 m za dworem, przy tej drodze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 57. Kościół parafialny p.w. św. Trójcy i św. Antoniego opata w Łopusznej - Małopolskie Nasze Miasto

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto