Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbudowany w drugiej połowie XV w. Jest jednym z najstarszych kościołów drewnianych w Małopolsce. Kościółek nieduży, orientowany, konstrukcji zrębowej. Dawna wieża, konstrukcji słupowej, jest włączona w obręb dachu nawy i pełni obecnie funkcję przedsionka.

Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Na połączeniu zrębu prezbiterium z dachem zaczepy (dawny element konstrukcyjny). Wewnątrz stropy płaskie z zaskrzynieniami w nawie. Ściana tęczowa wycięta arkadowo. Na belce tęczowej krucyfiks z końca XIV w. oraz rzeźby Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty z tego samego okresu. Dwa niezwykle piękne portale w kształcie tzw. "oślego grzbietu" z trójliściem, dodatkowo zdobione motywami jaskółczego ogona. W oknie prezbiterium kopia gotyckiego witraża z 1. poł. XV w., jednego z najstarszych w Małopolsce (oryginał w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie). Na ścianach późnorenesansowe malowidła z 1619 r., przedstawiające postacie apostołów i sceny z życia Chrystusa. Ołtarze barokowe, z wieku XVII.


Kościółek w Iwkowej jest mało znany i niezbyt często odwiedzany. Warto tu przyjechać, gdyż pod względem uroku i wartości wyposażenia jest porównywalny z wieloma znanymi kościołami Małopolski i Podhala. Kościół nie jest obecnie użytkowany, oprowadza po nim pani Tokarska, mieszkająca w białym domku za kościołem.


Lokalizacja - z drogi Lipnica Murowana - Tymowa należy w Tymowej skręcić przed kościołem w lewo. Droga biegnie serpentynami przez zalesiony grzbiet i sprowadza do Iwkowej. Tu w lewo 500 m; kościółek 100 m od drogi, po prawej stronie.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!