Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbudowany w stylu gotyckim w XV w., na miejscu wcześniejszej świątyni. Przez kilkaset lat zachował niemal nie zmienioną, średniowieczną bryłę. Bardzo silnie uszkodzony w czasie powodzi latem 1997 r., szybko jednak odremontowany.

Kościół orientowany, zbudowany na zrąb, o ścianach pobitych gontem. Wokół ścian biegną otwarte podcienia (soboty). Dach jednokalenicowy, kryty gontem, z wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz stropy płaskie z zaskrzynieniami w nawie. Na stropach polichromia patronowa z początku XVI w., na ścianach polichromia z XVII i XVIII w., o motywach ornamentalnych i figuralnych. Na parapecie chóru malowane unikalne przedstawienie Dziesięciu Przykazań. Bardzo cenne wyposażenie wnętrza. Trzy gotyckie tryptyki: tryptyk św. Leonarda z ok. 1500 r. (w polu środkowym św. Leonard ze św. Wawrzyńcem i św. Florianem), tryptyk św. Mikołaja z ok. 1530 r. (w polu środkowym św. Mikołaj, ofiarujący posag trzem biednym pannom), tryptyk Adoracji Dzieciątka Jezus z 3 ćw. XVI w. Po próbie kradzieży w 1992 r. oryginały tryptyków umieszczone w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. W ołtarzu głównym wierna kopia tryptyku św. Leonarda. Bardzo stara rzeźba Światowida, użyta wtórnie jako element konstrukcyjny ołtarza. Pod posadzką krypta rodziny Ledóchowskich, zniszczona przez powódź w 1997 r.


Kościółek jest jedną z najcenniejszych drewnianych świątyń w Małopolsce. Zachował archaiczny kształt małego kościoła gotyckiego, większość wystroju malarskiego i cenne wyposażenie.


Lokalizacja - poza obrębem dawnego miasta, na północ od rynku. Dojazd 500 m drogą obok kościoła bł. Szymona.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!