Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W 1824 r. z córką Lisickiego ożenił się Leon Przerwa-Tetmajer (stryj Kazimierza) i przez wiele lat dwór pozostawał w rękach Tetmajerów. W XIX w. dwór stanowił centrum myśli polskiej całego niemal Podhala.

W 1832 r. przebywał tu poeta Seweryn Goszczyński, uczestnik Powstania Listopadowego. W 1892 r. dwór odziedziczyła córka Leona, Kamila, która wyszła za mąż za Kazimierza Lgockiego. W rękach Lgockich majątek pozostawał do 1949 r., kiedy to został przejęty przez Skarb Państwa.


Dwór drewniany, konstrukcji zrębowej. Pierwotnie odeskowany, po remoncie przeprowadzonym przez Lgockich otynkowany i bielony, z okrągłymi słupami na narożach. Wzniesiony na planie prostokąta, z dobudówką przy wschodniej, bocznej ścianie. Pokryty dachem łamanym polskim, gontowym, z lukarnami. Pośrodku elewacji frontowej ganeczek z niewielką facjatką, zwieńczą bardzo ładnym, barokowym szczytem, zrekonstruowanym podczas remontu w 1958 r. Wewnątrz mieści się ekspozycja muzealna, prezentująca kilka pomieszczeń we dworze. Nieopodal dworu, przy bramie, niewielki drewniany budynek o charakterze portierni, zwany "Gackiem".


Dawna chałupa Klamerusów, stojąca tuż za murem otaczającym dwór. Wzniesiona w pod koniec XIX w. i przeniesiona na obecne miejsce z centrum wsi; stanowi zaczątek skansenu. Budowla drewniana, konstrukcji zrębowej, malowana w niebieskie pasy. Nakryta gontowym dachem półszczytowym. Wewnątrz urządzone wnętrze chłopskie z początku XX w.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!