Willa "Romanówka" jest jednym z najstarszych drewnianych pensjonatów w Krynicy. Zbudowana w drugiej połowie XIX wieku w typie tzw. "willi szwajcarskiej" stanowi cenny przykład budownictwa uzdrowiskowego charakterystycznego dla Polski południowej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Przez cały czas budynek zachował niezmienioną, zabytkową formę architektoniczną, jednak przez wiele lat nie remontowany i użytkowany w ostatnim okresie niezgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, ulegał stopniowej dewastacji.


"Romanówka" przekazana została Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu, które w latach 1990-1994 przeprowadziło remont kapitalny willi i zaadaptowało ją na Muzeum Nikifora. Dokonano również przeniesienia obiektu na inne, szczególnie reprezentacyjne miejsce przy Bulwarach Dietla w centrum Krynicy.


Realizując ideę Muzeum Nikifora, udało się równolegle osiągnąć inny ważny dla kultury cel, uratować od zniszczenia zabytkowy obiekt, charakterystyczny dla zabudowy uzdrowiskowej.


W muzeum, na stałej ekspozycji prezentowana jest twórczość jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy "naiwnych", Nikifora Krynickiego. Zwiedzający, mają jedyną w Polsce okazją, aby obejrzeć unikatowe dzieła Nikifora w bardzo szerokim wyborze, zobaczyć jego warsztat malarski, a w części dokumentacyjnej wystawy zapoznać się z odbiorem sztuki Nikifora w wielu krajach świata.


Równolegle, w muzeum urządzane są ekspozycje czasowe innych, szczególnie interesujących twórców sztuki nieprofesjonalnej. Przez muzeum przewija się corocznie ok. 20 tys. zwiedzających. Placówkę funkcjonuje jako oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, które jest właścicielem "Romanówki".Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!