Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krótkie terminy do specjalistów? Tylko w Skawinie

Ewa Tyrpa
Prof. Stanisław Kłęk, chirurg onkolog w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. Stanleya Dudricka w Skawinie: szpital jest przyjazny pacjentom. Czują się tu bezpiecznie

Szpital, w którym jest Pan ordynatorem Oddziału Chirurgii Ogólnej i Leczenia Niewydolności Przewodu Pokarmowego, znany jest z nowatorskich metod leczenia w chirurgii i onkologii, a teraz jako jedyny w Małopolsce uzyskał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie ran przewlekłych...

Przysparzają one wiele cierpienia pacjentom, a ciagle przybywa przypadków trudno gojących się ran. W przyszpitalnej poradni chirurgicznej pod specjalistyczną opieką dr Ryszarda Choruza są leczone osoby chorujące na przykład na cukrzycę, najczęściej z zespołem stopy cukrzycowej. Sporą grupę stanowią pacjenci z ranami odleżynowymi, a także owrzodzeniami kończyn dolnych. Niektóre przypadki wymagają pobytu w szpitalu i przeszczepu skóry.

W skawińskim szpitala chcą się leczyć nie tylko mieszkańcy Małopolski, ale też z innych województw, jak świętokrzyskie i śląskie. Nasi rozmówcy bardzo chwalą tę placówkę...

Nie ma rejonizacji więc mogą się do nas zgłaszać pacjenci z całej Polski. W naszym szpitalu stosujemy najwyższe standardy tak pod względem metod leczenia jak i stwarzania przyjaznych warunków wszy­stkim pacjentom. Dla nich choroba, zabiegi, konieczność przebywania w szpitalu są ogromnym stresem. Robimy wszystko, by pobyt w szpitalu nie pogłębiał tego stanu, a wręcz przeciwnie. Pacjenci muszą się tu bezpiecznie czuć, mieć do nas zaufanie, pozbyć się apatii, bo wiadomo, że ich psychiczne nastawienie i współpraca z personelem w ogromnym stopniu wpływają na poprawę stanu zdrowia.

Jakie zabiegi najczęściej lekarze przeprowadzają w skawińskim szpitalu?

Wykonujemy wszystkie operacje chirurgiczne, od wycinania niewielkich zmian na skórze, po trudne zabiegi onkologiczne. Usuwamy nowotwory jelit oraz żołądka, guzy piersi, wykonujemy zabiegi u pacjentów z uszkodzonym przewodem pokarmowym, przetokami przewodu pokarmowego, cierpiących na hemoroidy, z przepukliną, kamicą pęcherzyka żółciowego.
W ubiegłym roku w szpitalnym oddziale przebywało 950 pacjentów. Wykonaliśmy 650 operacji. To bardzo dużo jak na szpital z 24 miejscami.

Kilka lata temu szpital, jako jeden z niewielu w Polsce, wdrożył program ERAS…

To zupełnie inna, niż stosowana powszechnie metoda opieki nad chorymi tak przed operacją, jak i po niej. Nie muszą być głodzeni, nie trzeba im płukać jelit. Wystarczy jedynie lekkostrawna dieta. Nie stosuje się drenów i wgłębników często powodujących powikłania. Tę międzynarodową metodę stosuje wiele szpitali na świecie. Zmniejsza ona liczbę powikłań okołooperacyjnych oraz przynajmniej dwukrotnie skraca czas hospitalizacji pacjenta. Po dużych zabiegach chirurgicznych wychodzą ze szpitala już po trzech, czterech dniach.

Znacząco czas rekonwalescencji i pobytu w szpitalu skraca także metoda laparoskopowa, dzięki której istnieje mniejsze ryzyko powikłań. Najczęściej stosowana jest w chorobach jelita grubego.

Czy te wszystkie zabiegi wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ–em.

Kontrakt na świadczenia z zakresu chirurgii ogólnej oraz pakietu onkologicznego mamy z Narodowym Funduszem Zdrowia podpisany na cztery lata. Przyjmujemy też pacjentów komercyjnie.

Przy szpitalu funkcjonują także specjalistyczne poradnie…

Chirurgiczna, onkologiczna, leczenia ran i żywieniowa. Bez kontraktu z NFZ–em funkcjonuje poradnia ortopedyczna.
W 2017 roku w poradniach przyjęliśmy ponad sześć tysięcy osób.

Jak długo trzeba czekać na wizytę do specjalistów?
Termin skrócony jest do minimum. W poradni chirurgicznej średnio czeka się do miesiąca, w onkologicznej – do tygodnia, a w nagłych przypadkach pacjenci są przyjmowani od razu.

***

Pacjenci mają prawo wyboru szpitala, w którym chcą sie leczyć. Szpital w Skawinie jest często wybierany przez mieszkańców odległych miejscowości. Co sprawia, że chcą się tu leczyć?

Wspanialy, oddany człowiekowi personel, świetne, nowoczesne metody leczenia. To jest szpital z sercem. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, gdyż poddana byłam 15 operacjom i żaden szpital nie był tak ludzki, jak ten. Cieszę się, że profesor Kłęk stanął na mojej drodze, że mnie nie skreślił i nie widzi we mnie beznadziejnego przypadku, a ja wiem, że jestem w dobrych rękach, najlepszych – z przekonaniem powiedziała nam Iwona Piechniczek ze Śląska. Dodaje, że panie pielęgniarki nigdy nie okazują zniecierpliwienia, potrafią rozmawiaać z pacjentami, kilkanaście razy do nich podejść i uśmiechają się. – Chylę głowę przed całym personelem i uważam, że to szpital na medal – dodaje pani Iwona.

Też ze Śląska do skawińskiego szpitala przyjechał Marek Śniechota, cierpiący na chorobę Leśniowskiego-Crohna. – Byłem już w kilku klinikach, ale do operacji wybrałem ten szpital – mówi pan Marek.

Anna M. prosząca o zachowanie anonimowości przyjeżdża tu na konsultacje ze świętokrzyskiego. Musi być pod stałą opieką prof. Kłęka ze względu na konieczność pozajelitowego dożywiania. – Tu opuszcza mnie strach, niepokój i wraca wiara w wyzdrowienie – stwierdziła nasza rozmówczyni.

– Dowiedziałem się, że w szpitalu w Skawinie jest dobra chirurgia, dlatego zdecydowałem się tu zgłosić na operację na przepuklinę – mówi Dominik Świątek z Krakowa.

U pana Jana ze Skawiny właśnie taki zabieg w tym szpitalu przeprowadzono. – Najchętniej powiedziałbym, że było bardzo przyjemnie, ale wiadomo, że wiąże się to z pewnym dyskomfortem. Nigdy nie byłem w szpitalu, więc nie mam porównania, ale moja żona kilkakrotnie musiała leczyć się w innych tego typu placówkach. Stwierdziła, że gdyby musiała się leczyć, to tylko w szpitalu w Skawinie – chwali tę placówkę pan Jan i dodaje, że podoba mu się też system organizacyjny i darmowy dostęp do telewizora.

Tutaj dla całego zespołu liczy się przede wszystkim pacjent, a szef z dużym poczuciem humoru, stwarza naprawdę przyjazną atmosferę – powiedziała Magdalena Sumlet, przełożona pielęgniarek.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Lekarz: Smog jest groźny dla płuc i serca, może powodować nowotwory

Autor: Agencja TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skawina.naszemiasto.pl Nasze Miasto