(© Wojciech Wojtkielewicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ponad 78,5 mln zł rozdzielił Zarząd Województwa Małopolskiego na budowę nowych przedszkoli i tworzenie dodatkowych oddziałów przedszkolnych. Dzięki temu w naszym województwie przybędzie blisko 4 tys. miejsc w przedszkolach.

- Nowe miejsca w przedszkolach ułatwią rodzicom zapewnienie opieki swoim dzieciom - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys. Szukający miejsc dla swoich pociech muszą jednak brać pod uwagę to, że efekty przyznanego teraz dofinansowania będą widoczne najwcześniej za rok.

Unijne dotacje dostaną nie tylko samorządy, ale także osoby prywatne prowadzące przedszkola niepubliczne lub planujące je otworzyć. Przyznane pieniądze będzie można wydać na prace budowlane, dostosowanie pomieszczeń do potrzeb maluchów, ale też na wyposażenie placówek w pomoce edukacyjne i zabawki oraz na organizację zajęć dodatkowych i dokształcenie nauczycieli.

Najwięcej, bo prawie 800 nowych miejsc dla przedszkolaków powstanie w Krakowie. Większość z nich w istniejących już placówkach, m.in. przy ulicach: Nowohuckiej, Grzegórzeckiej, Cechowej czy Bułgarskiej. Nowe obiekty powstaną przy ul. Babińskiego, Kościuszkowców, Rydygiera i na Dębnikach.

Kolejnych 400 miejsc pojawi się w powiecie krakowskim. To dobra wiadomość dla rodziców i przedszkolaków z Dojazdowa, Świątnik Górnych, Sułoszowej, Przegini, Igołomi i Skawiny. Nowe przedszkola powstaną w Zielonkach, Czajowicach, Krzeszowicach i Skale.

O co najmniej 100 nowych miejsc dla małych dzieci wzbogaci się Nowy Sącz, natomiast na ponad 300 mogą liczyć mieszkańcy powiatu nowosądeckiego. Nowe placówki powstaną w gminie Chełmiec i w Nawojowej, a powiększą się istniejące przedszkola w Korzennej, Mogilnie, Siedlcach, Łącku, Łabowej, Czaczowie, Rytrze oraz Kamionce Wielkiej.

600 nowych miejsc w przedszkolach przybędzie pod Tatrami: 400 w powiecie nowotarskim, a 200 w okolicy Zakopanego.

- Tworzymy nie tylko nowe miejsca w przedszkolach, ale też wdrażamy pilotaż „Małopolskiej Niani” - przypomina Stanisław Sorys. Dzięki niemu w 23 gminach będą pracować 92 opiekunki do dzieci. Ich pensje sfinansuje samorząd województwa i dana gmina. Rodzice dostaną na ten cel 1,5 tys. zł, mogą zwiększyć pensję opiekunki płacąc za to z własnej kieszeni.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!