Zmiany w prawie. W mieście będzie można przekroczyć prędkość o nawet ponad 50km/h Zmiany w prawie. W mieście będzie można przekroczyć prędkość o nawet ponad 50km/h

Zmiany w prawie. W mieście będzie można przekroczyć prędkość o nawet ponad 50km/h (© Paweł Relikowski)

Oczywiście bezkarnie z taką prędkością nie będzie mógł jeździć każdy. Do tej pory przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym oznaczało czasowe zabranie prawa jazdy. Odstąpić od tego obowiązku nie mógł ani zatrzymujący policjant, ani organy administracji - nawet jeśli przekraczający prędkość działał w wyższej konieczności, np. ratując czyjeś życie lub zdrowie. Teraz ma się to zmienić.

Do tej pory przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50km/h skutkowało nieodwołalną utratą prawa jazdy na 3 miesiące z możliwością wydłużenia do 6 miesięcy, jeśli kierujący został przyłapany ponownie. Miało ono rygor natychmiastowej wykonalności (kierowca tracił prawo jazdy już podczas kontroli, w zamian otrzymując pokwitowanie, które pozwalało mu prowadzić pojazd tylko przez kolejne 24 godziny), a odstąpić od decyzji nie mógł ani dokonujący zatrzymania policjant, ani organy administracji. W takiej sytuacji nie mogły pomóc również sądy.

Wkrótce ma się to jednak zmienić, bo 11 października 2016 r. Trybunał Konstytucyjny uznał te przepisy za niezgodne z konstytucją. Zdaniem sędziów karanie za działanie w stanie wyższej konieczności, gdy chodzi o czyjeś życie bądź zdrowie, jest sprzeczne z prawem. Przepisy mają ulec zmianie w ciągu najbliższych miesięcy, prawdopodobnie już w wakacje. Nowy projekt daje policjantowi możliwość odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy, gdy uzna, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h było spowodowane stanem wyższej konieczności.


Zobaczcie też: Polska policja jak amerykańska. Na radiowozach pojawi się nowe hasło


Hallo

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

He He He (gość)

....interpretacja przepisów w Polsce u każdego jest inna. Ten sam przepis u policjanta brzmi inaczej, u strażnika miejskiego inaczej, a u kierowców......., szkoda gadać.......

Ja (gość)

Wszelkie służby państwowe mogą więcej i moim zdaniem mogą bezkarnie przekraczać prędkość , przecież to policja i oni mogą !!! Nierozumiem nagonki na to że radiowóz jedzie szybciej niż inni. To jest POLICJA i oni mogą!

kokos (gość)

panie władzo, przekroczylem prędkość o 50 km/h ponieważ mój diler czeka na mnie a jestem już spóżniony
- (policjant) taaak...a czego pan potrzebuje? u nas drożej ale lepszy towar...