Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studniówka Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Bal w dworze szlacheckim ze służbami mundurowymi

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale w swoim popisowym polonezie
Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale w swoim popisowym polonezie Barbara Ciryt
Na 102 dni przed maturą uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale bawili się na studniówce. Swój pierwszy, wielki bal zorganizowali w czwartek, 25 stycznia 2024 roku w Szlacheckim Dworze w Sieciechowicach. Uczniowie trzech klas maturalnych skalskiej placówki zabawę zaczęli tradycyjnie od poloneza, a tuż po nim równie tradycyjnego w tej szkole "walca profesorskiego", potem były podziękowania i życzenia pomyślności na maturze i w życiu.

Bal przedmaturalny to niezwykłe wydarzenie dla młodych ludzi, pozwala na odstresowanie i nabranie dystansu przed egzaminem dojrzałości. Uczniowie z liceum i technikum w Skale na miejsce studniówki wybrali Szlacheckim Dworze w Sieciechowicach w otoczeniu Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. A sam obiekt ma charakter stodoły w stylu boho z ogrodem.

Studniówkę maturzystów ze Skały rozpoczął dyrektor szkoły Karol Papisz. Nim wypowiedział magiczne studniówkowe trzy słowa: "Poloneza czas zacząć" zacytował jeszcze kilka wersów "Pana Tadeusza":
"...Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi..."

Po polonezie, którego odtańczyli sami uczniowie, był "walc profesorski", to kultywowany w Skale zwyczaj, w którym uczniowie proszą do tańca swoich nauczycieli. Potem były kwiaty, podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli, wychowawców. Na koniec oficjalnej części wychowawcy pokazali mały notes z napisem: wady uczniów, ale z pustymi kartkami. Mieli też długi zwój z napisem zalety uczniów, ten był spisany w całości. A najważniejsze co tam nauczyciele napisali były słowa: Potrafią być dobrymi ludźmi.

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale tworzą Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Łokietka i Technikum. Szkoła z ponad 50-letnią tradycją wykształciła wiele pokoleń. Obecnie słynie z kształcenia młodych ludzi m.in. w klasach mundurowych.

Placówka może się pochwalić sukcesami edukacyjnymi. W tym roku w edukacyjnym prestiżowym rankingu Perspektyw skalscy uczniowie zdobyli Srebrną Tarczę w kategorii techników. To już kolejne trofeum, bo w poprzednich latach mieli brązowe, srebrne i złote tarcze. Tym razem technikum znalazło się na 293 miejscu wśród 1755 techników w całej Polsce. Natomiast w tym rankingu w skali województwa szkoła zdobyła 46 wśród 120 małopolskich techników.

Skalski zespół szkół to placówka prowadzona przez Starostwo Powiatowe w Krakowie. Może pochwalić się wykwalifikowaną kadrą nauczycieli oraz różnorodnością form kształcenia. Realizuje projekty międzynarodowe w ramach Erasmus+, zagraniczne praktyki zawodowe dla uczniów. Szkoła posiada internat i stołówkę.

Kierunki kształcenia w ZSiPO w Skale

Liceum Ogólnokształcące im Władysław Łokietka:

  • oddział przygotowania wojskowego,
  • strażacko-ratownicza klasa Straży Granicznej

Technikum:

  • technik informatyk,
  • technik logistyk,
  • technik logistyk w służbach mundurowych
  • technik organizacji turystyki.

Maciej Musiał o najpiękniejszej Polce

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na skawina.naszemiasto.pl Nasze Miasto