Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9 czerwca Odkryj Beskid Wyspowy. Lubogoszcz - „wyspa” z morskiego dna [ZDJĘCIA]

Marek Długopolski
W niedzielę, 9 czerwca odkrywcy Beskidu Wyspowego znowu spotkają się na Lubogoszczy i w bazie Lubogoszcz
W niedzielę, 9 czerwca odkrywcy Beskidu Wyspowego znowu spotkają się na Lubogoszczy i w bazie Lubogoszcz odkryjbeskidwyspowy.pl
Gdy ją widzę, to znaczy, że jestem w domu, jestem u siebie - tak pięknie o Lubogoszczy mówi Anna Pękala, burmistrz Mszany Dolnej, a także gospodyni kolejnego wakacyjnego spotkania z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”. I tak samo u siebie będą wszyscy, którzy w niedzielny poranek wybiorą się na niespieszny spacer ścieżkami oplatającymi potężną zieloną piramidę.

Nie taka samotna „wyspa”

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, patrząc na potężny kopiec w bliskim sąsiedztwie Mszany Dolnej, to jednak ów szczyt był niegdyś dnem ciepłego morza.

- Materiał, z którego powstała Lubogoszcz, zaczął gromadzić się na dnie już około 90 milionów lat temu. 80 mln lat później pierwsze skrawki lądu „zobaczyły” słońce - przypominają beskidzcy przewodnicy. Tak narodziła się bezludna wyspa, niewielkie „oczko” skalistej ziemi w oceanie wody.

- Był to również początek Beskidu Wyspowego - podkreślają miłośnicy tej niezwykłej i wciąż tajemniczej krainy.

Lubogoszcz, solidnie zakotwiczoną ponad malowniczymi dolinami Mszanki, Raby, Kasinczanki i Słomki, tworzą Lubogoszcz (968 m n.p.m.) i Lubogoszcz Zachodni (952 m n.p.m.), a także Kozia Broda, jak niektórzy zwą niewielkie wypiętrzenie w pobliżu wierzchołka. Geografowie do kopuły szczytowej zaliczają także nieco oddalone - odnajdziemy je w bocznym grzbiecie - Zapadlisko (766 m n.p.m.).

Od wschodniej strony Lubogoszcz przypomina potężną piramidę, od zachodniej zaś gigantyczny trapez. Choć jest niezbyt wysoka, to ścieżki, które na nią wiodą, są dość strome. Od 2010 r. charakterystycznym elementem jej szczytu jest Krzyż Wędrowca, replika krzyża z Sass Pordoi we włoskich Dolomitach. Jest też szczytem granicznym- dla Mszany Dolnej, Kasinki Małej i Kasiny Wielkiej.

Niegdyś na górze nie było drzew, teraz rośnie na niej gęsty las, a w nim idealne jodły. To tutaj zbiera się szyszki i nasiona, aby wyrosły z nich nowe pokolenia zdrowych, smukłych i żywotnych drzew.

Gdzie je odnajdziemy? Najszybciej - zaledwie 200 metrów od Bazy „Lubogoszcz” - w pobliżu „Leśnej ścieżki edukacyjnej”. To dzięki Nadleśnictwu Limanowa, które przygotowało 2-kilometrowy szlak, rozwikłamy zagadkę wyboru doskonałej jodły, dowiemy się, co to jest nalot, podrost, a także uprawa. Zobaczymy urocze źródełko, zapadlisko i oraz skalne wychodnie.

Oczko w głowie pani Marii

Królestwo, baza, udzielne księstwo, oaza w morzu zieleni, ale też ciepły dom - tak o niewielkiej śródleśnej polanie mówią wszyscy, którzy choć raz tu gościli.

Klimat tego miejsca tworzą nie tylko natura, ale także kilkanaście drewnianych domków, a przede wszystkim wyśmienita „załoga”, której od lat przewodzi Maria Grzęda, szefowa Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasinie Małej.

Świetną bazą wypadową na szczyt można zaś uczynić Kasinę Wielką (szlak czerwony), Kasinkę Małą (czarny), ale przede wszystkim Mszanę Dolną (zielony i czerwony). I to właśnie z Parku Miejskiego w Mszanie Dolnej w niedzielę wyruszą piechurzy. Czy burmistrz będzie towarzyszyła piechurom? - Oczywiście. O godz. 8 wyruszamy z parku - bez chwili wahania odpowiada Anna Pękala.

Choć trasa nie jest zbyt długa, warto pamiętać o zabraniu z sobą nie tylko dobrych górskich butów, ale także wody do picia i paru kanapek. Przydać się mogą także ciepłe ubrania oraz płaszcze przeciwdeszczowe. Zejście szlakiem czerwonym do Mszany Dolnej.

Udział w wyprawie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Na szczycie odprawiona zostanie polowa msza św. (godz. 11) w intencji turystów. Po niej wszyscy - już tradycyjnie - staną do wspólnej fotografii, by następnie zejść szlakiem czarnym do Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz”.

Tutaj zaś wyłonią ze swego grona m.in. najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nagrodzeni zostaną również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę, by znaleźć się na szczycie. Będą też quizy, konkursy, rodzinne sztafety, kiermasz miodu i produktów pszczelich, a także słynny - oczywiście na wzmocnienie sił - żurek z Lubogoszczy.

I jak tu nie dać się skusić?

Odkryj Beskid Wyspowy 2019

  • 16 czerwca ŚNIEŻNICA
  • 16 czerwca Stacja Kolejowa w Dobrej- VII Galicyjski Piknik Kolejowy
  • 23 czerwca JASIEŃ
  • 30 czerwca MODYŃ
  • 6 lipca LUBOŃ WIELKI(wędrówka nocna)
  • 7 lipca SAŁASZ
  • 14 lipca LUBOMIR
  • 20 lipca ĆWILIN(wędrówka nocna)
  • 21 lipca KAMIONNA
  • 28 lipca KOSTRZA
  • 4 sierpnia SZCZEBEL
  • 11 sierpnia ŁOPIEŃ
  • 15 sierpnia POTACZKOWA
  • 18 sierpnia ŁYŻKA
  • 25 sierpnia MOGIELICA
  • 1 września PATRYJA
  • 8 września MIEJSKA GÓRA

WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto