Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy purchawki to jadalne grzyby? Tak, ale nie zawsze warto je zbierać. Sprawdź, jak jeść purchawki

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Purchawka chropowata to najczęściej spotykany w Polsce gatunek tych grzybów.

licencja
Purchawka chropowata to najczęściej spotykany w Polsce gatunek tych grzybów. licencja Chase G. Mayers/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0
Purchawki to popularne i dość często spotykane grzyby. Przeważnie kojarzymy je z charakterystyczną chmurą zarodników, uwalnianą po uszkodzeniu grzyba. Ten niezbyt apetyczny widok często budzi przekonanie, że purchawki są trujące. Czy tak jest naprawdę? Wyjaśniamy.

Spis treści

Purchawki – co to za grzyby i jak wyglądają?

Purchawki to dość często spotykane grzyby. Różnią się one budową od popularnych gatunków grzybów – zamiast kapelusza z gąbką lub blaszkami, osadzonego na trzonie, mają formę przypominającą worek. W zależności od gatunku, a tych w Polsce jest kilkanaście, purchawki mogą mieć kształt kulisty, maczugowaty lub lekko spłaszczony. Ich powierzchnia może być od kremowej do brązowej, a u niektórych gatunków bywa pokryta wypustkami, kolcami czy łatkami.

Gatunki purchawek

W Polsce można spotkać m.in. takie gatunki jak:

  • purchawka chropowata,
  • purchawka gruszkowata,
  • purchawka fiolowata,
  • purchawka jeżowata,
  • purchawka łatkowata,
  • purchawka czarniawa,
  • purchawka miękka,
  • purchawka spłaszczona,
  • purchawka brunatna.

Gdzie rosną purchawki?

Purchawki występują zarówno w lasach i na ich obrzeżach, jak i na łąkach, pastwiskach i w parkach. Niektóre rosną na martwym drewnie (jeśli jest ono zagrzebane w ziemi, wygląda, jakby wyrastały wprost z podłoża).

Kiedy rosną purchawki?

Występowanie tych grzybów jest w pewnym stopniu uzależnione od gatunku, ale pojawiają się od czerwca do października, a nawet listopada. Niekiedy pozostałości owocników można spotkać jeszcze w kolejnym sezonie.

Czy purchawki są jadalne?

Na purchawki przeważnie zwracamy uwagę, kiedy są dojrzałe lub stare, a przypadkowo potrącone wyrzucają z wnętrza chmurę zarodników. Znacznie rzadziej zauważamy je, gdy są młode, a to błąd. Bo właśnie młode purchawki są jadalne. Po przekrojeniu muszą mieć biały, w miarę zwarty miąższ. Kiedy ich wnętrze zaczyna przybierać żółty kolor, przestają nadawać się do jedzenia (miąższ staje się śluzowaty i zaczyna rozpływać się). Z czasem ich wnętrze (zwane glebą) ściemnieje i wypełnią je zarodniki.

Jak jeść purchawki?

Młode owocniki warto obrać ze skórki, a następnie można je smażyć w panierce lub bez, dusić, dodawać do zup i innych potraw. Nadają się też do suszenia.

Grzyby podobne do purchawek

Nie wszystkie kuliste grzyby to purchawki. Podobne do nich są m.in. tęgoskóry, które w początkowym okresie rozwoju również mają białe wnętrze (wyróżniają się m.in. twarda i mocna skórka, a ogólnym wyglądem przypominają ziemniaki). Tęgoskóry to grzyby trujące (powodują zatrucia), choć bywały stosowane jako substytut trufli.

Nazwa purchawki

Polska nazwa purchawki wiąże się z dźwiękiem, jaki wydaje starszy okaz po nadepnięciu. Natomiast dość zaskakujące jest znaczenie jej oficjalnej nazwy Lykoperdon. To... „gazy” wilka (a grecki wyraz „perdomai” budzi słuszne skojarzenia).

Zobacz w galerii, jak wyglądają różne purchawki:

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy purchawki to jadalne grzyby? Tak, ale nie zawsze warto je zbierać. Sprawdź, jak jeść purchawki - RegioDom.pl

Wróć na skawina.naszemiasto.pl Nasze Miasto