Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra na szlaku wież

Rafał Święcki
Maciej Dudzik
W Jeleniej Górze zakończono remont Wieży Bramy Zamkowej przy ul. Jasnej. Na pochodzącym z XVI wieku zabytku urządzono punkt widokowy. By turyści mogli z niego korzystać, obok dobudowano drewniane platformy i schody. Wejście do wieży znajduje się bowiem na wysokości pierwszej kondygnacji. Podczas remontu pozbyto się tynkowej elewacji. Dziś wieża prezentuje się tak, jak została wybudowana przed wiekami: widać kamienie i łączące je spoiny. Obiekt ma być udostępniony do zwiedzania za trzy tygodnie.

Wieża Bramy Zamkowej była niegdyś częścią fortyfikacji otaczających Jelenią Górę. Dziś jest elementem dużego projektu turystycznego, który realizują polskie i czeskie gminy. W kilkunastu miejscowościach, po obu stronach granicy, za unijne pieniądze są odnawiane wieże i punkty widokowe. Razem stworzą szlak na polsko-czeskim pograniczu. Projekt o wartości ponad 6 mln zł jest już prawie gotowy.

W Jeleniej Górze znajdują się w sumie aż trzy wpisane w niego obiekty. Wspomniana już baszta na starówce, wieża zamku Chojnik oraz znacznie młodsza wieża na Wzgórzu Krzywoustego. W tym roku kończy ona równo 100 lat. Jeleniogórzanie, z racji charakterystycznego dachu, zwą ją grzybkiem. Wieżę wyremontowano w ubiegłym roku. Można ją zwiedzać codziennie w godzinach 9-18. Wstęp na platformę widokową jest bezpłatny.

Kolejnym punktem widokowym, który wkrótce zostanie udostępniony, jest wieża w Radomierzu koło Jeleniej Góry. Tuż obok drogi krajowej nr 3 trwają jeszcze prace adaptacyjne przy starej kościelnej dzwonnicy. Obiekt niszczał przez dziesięciolecia. Wieża zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Będzie tam nie tylko taras widokowy, gmina Janowice Wielkie chce tam ulokować biuro informacji turystycznej. Na szlaku po stronie polskiej znajdują się jeszcze punkt widokowy na górze Witosza w Staniszowie i szczyt Sokolika w Rudawach Janowickich. Po czeskiej stronie jest 8 punktów widokowych. By zobaczyć wszystkie, trzeba się wybrać do Turnova i Jicina.

Warto pytać w informacjach turystycznych o specjalnie wydany przewodnik. Niestety, w Jeleniej Górze nie ma już jego polskiej wersji. Dostępne są tylko egzemplarze w języku niemieckim lub angielskim.

W Czechach
Hlavatice koło Turnova - platforma widokowa na skale na wys. 380 m n.p.m.
Dubecko koło Turnova - współczesny maszt o wysokości 50 m.
Kozakov koło Semil - schronisko na najwyższym szczycie Czeskiego Raju.
Kopanina koło Malej Skaly - zabytkowa wieża widokowa z 1894 r.
Cerovka koło Jicina - najstarszy obiekt widokowy w Czeskim Raju z 1843 r.
Tabor koło Lomnic nad Popelką - szczyt z piękna wieżą widokową
Skocznia w Lomnicach nad Popelką
Kozinec koło Novej Paki - współczesna wieża

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto