Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karkonosze. Czy ta niesamowita plaforma widokowa powstanie wsród drzew w Jagniątkowie ? (FOTO)

Alina Gierak
Karkonosze. Jest szansa, że przybędzie nam fantastyczna atrakcja turystyczna. Bawarska firma zamierza wybudować platformę widokową i ścieżkę wiodącą wśród koron drzew. Podobne konstrukcje stoją już w Niemczech i Czechach.

Karkonosze. Inwestorzy z Bawarii prowadzą rozmowy z Karkonoskim Parkiem Narodowym od dłuższego czasu. W lutym można spodziewać się decyzji, w którym miejscu powstanie ścieżka. Rozpatrywane są trzy lokalizacje: Sobieszów pod Chojnikiem, dolna część Jagniątkowa lub okolice Jagniątkowa przy wyjeździe do Michałowic.
Ścieżka w chmurach
Specjalna konstrukcja umożliwi turystom spacer na wysokości kilku metrów i poznawanie przyrody z zupełnie innej perspektywy. Trasa może mieć nawet półtora kilometra długości. Jak tłumaczy Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, przy tego typu inwestycjach muszą być spełnione dwa warunki. Lokalizacja powinna być łatwo dostępna dla ruchu. Inwestor musi mieć ponadto zagwarantowane, że nie dojdzie do sytuacji, iż za 5 czy 10 lat po wybudowaniu wieży nastąpi wycinka drzew w okolicy. Zdaniem dyrektora Raja najbardziej naturalnym obszarem jest teren u podnóża Chojnika w Sobieszowie. Jest tam możliwość wybudowania kilkusetmetrowej ścieżki z ładnym punktem widokowym bez niszczenia krajobrazu. KPN zastrzega, że nie ma mowy o wybudowaniu u nas tak wysokiej wieży jak w Czechach w okolicach Śnieżnika. Nasza wieża poza efektem widokowym miałaby mieć także charakter edukacyjny.
Czesi już spacerują
Platformy widokowe wśród drzew są popularne w USA i Kanadzie. U naszych południowych sąsiadów Bawarczycy kończą w Jańskich Łaźniach budowę 45-metrowej wieży i ścieżki wśród drzew. W Lipnie nad Wełtawą drewniany chodnik nad korona lasu przyciąga tysiące turystów.
Ścieżka w obłokach jest od ubiegłego roku atrakcją w ośrodku Dolni Morava , kilkanaście kilometrów od granicy z Polską. Ta ścieżka umieszczona na wysokości 55 metrów. Zbudowana została na górze Slamnik, na wysokości 1116 m n.p.m. Obiekt jest wykonany z drewna modrzewowego i stali. Wznosi się ponad porastającym górę świerkowym lasem. Całkowita długość trasy wynosi 750 metrów. Jest ona dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki, Suchý vrch i Karkonosze ze Śnieżką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto