Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe wydarzenia 2022 roku pod Krakowem. Wichury, osuwiska, wykopaliska, profanacje, biegi, radosne zabawy i pomoc uchodźcom

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Festiwal Orkiestr Wojskowych i Cywilnych w Skale odbył się 19. raz. Były koncerty, musztra paradna i pokazem mażoretek. Wykonawcy grali stojąc, tańcząc, klęcząc, leżąc. Muzycy pokazali niezwykłe widowisko. Jak co roku organizowali je przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Skały z prezesem Zygmuntem Derczem
Festiwal Orkiestr Wojskowych i Cywilnych w Skale odbył się 19. raz. Były koncerty, musztra paradna i pokazem mażoretek. Wykonawcy grali stojąc, tańcząc, klęcząc, leżąc. Muzycy pokazali niezwykłe widowisko. Jak co roku organizowali je przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Skały z prezesem Zygmuntem Derczem Barbara Ciryt
Spektakularną inwestycją roku 2022 była budowa wiaduktu na granicy gminy Zielonki i Krakowa. Ludzie czekali na to dziesięciolecia. W powiecie krakowskim innych ważnych inwestycji, wydarzeń, zabaw, ale i walki z zagrożeniami nie brakowało w minionym roku w podkrakowskich gminach. No i wielkiego serca dla przyjmowanych uchodźców nie można odmówić mieszkańcom powiatu krakowskiego. Przeglądnijmy jeszcze raz to, co było najważniejsze. Utrwaliliśmy to na zdjęciach.

Niewątpliwym sukcesem było wykonanie nad torami kolejowymi w Batowicach w gminie Zielonki nowego wiaduktu. To inwestycja powiatu krakowskiego. Jej realizacje planowano lata, a całe dziesięciolecia ludzie na to czekali. Przeprawa ta łączy północne gminy z Krakowem. To największa inwestycja drogowa powiatu krakowskiego, kosztowała prawie 40 mln zł, przy wsparciu z programu rządowego - Funduszu Dróg Samorządowych.

Niezwyczajną pomocą wykazali się także mieszkańcy powiatu krakowskiego - wszystkich 17 gmin, gdy zaczęli napływać uchodźcy z Ukrainy, matki i dzieci poszukujący miejsca. Ludzie otworzyli swoje domy, strażacy i społecznicy dostosowali remizy i świetlice wiejskie do potrzeb ludzi uciekających przed wojną. Tysiące osób znajdowały miejsca w podkrakowskich gminach. Mieszkańcy organizowali dla nich magazyny żywności, odzieży, robili zbiórki produktów spożywczych i leków wysyłając je na Ukrainę do ludzi walczących.

Ważnych i trudnych akcji nie zabrakło strażakom. Najpierw zimą 2022 roku z końcem stycznia i początkiem lutego wichury łamały drzewa, potem latem - w sierpniu przyszły kolejne fale żywiołu, tym razem wysoka woda dała się we znaki, przyszły ulewy, a z nimi podtopienia. Były zalane posesje, drogami płynęły rzeki, podtapiane były domy i podwórka. Strażacy znów mieli pełne ręce roboty. Latem przyszedł też czas na zabawy, festyny - jak co roku - na dożynki. Tym razem w gminie Zielonki organizowano święto plonów dla całego województwa.

Wśród inwestycji nie zabrakło tych w edukacje dzieci, tworzenie dla nich miejsc nauki, zabawy. Powstały nowe miejsca żłobkowe m.in. w gminie Wielka Wieś oraz przedszkole w gminie Michałowice i nowa szkoła w Niedźwiedziu w gminie Słomniki. A w gminie Krzeszowice powstała nowoczesna biblioteka.

Zrealizowano też wiele inwestycji drogowych, powstawał budynki strefy gospodarczej w Miękini, w Sułoszowej zabezpieczono osuwisko przy kościele, a w Węgrzcach został przebudowany budynek przychodni zdrowia.

Mieszkańcy nie zapomnieli też o zabawie, koncertach, festiwalach, turniejach sportowych i rekreacji w otoczeniu pięknej, podkrakowskiej przyrody.

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niezwykłe wydarzenia 2022 roku pod Krakowem. Wichury, osuwiska, wykopaliska, profanacje, biegi, radosne zabawy i pomoc uchodźcom - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto