Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Segreguj w domu lub płać. Pięć (lub sześć) kubłów w każdym mieszkaniu

Zbigniew Bartuś
Segregacja w 3 kolorowych kubłach okazała się niewystarczająca
Segregacja w 3 kolorowych kubłach okazała się niewystarczająca fot. Krzysztof Kapica
W każdym mieszkaniu trzeba będzie znaleźć miejsce nawet na pięć kubłów na odpady: inny na szkło, inny na papier, inny na metale i plastik, kolejny na resztki z kuchni. Następny dojdzie, gdy gmina uzna, że mieszkańcy winni rozdzielać szkło na białe i kolorowe.

„Musiałbym być stuknięty, by trzymać pod zlewem pięć pojemników. Niech odpady segregują ci, co na nich zarabiają” - to najczęstsze komentarze Czytelników po naszej zeszłotygodniowej informacji o przepisach, które zaczęły wchodzić w życie od 1 lipca.

WIDEO: Śmieci po nowemu

Źródło: NTL Radomsko Sp. z o.o.

Rozporządzenie ministra środowiska każe ujednolicić sposób sortowania odpadów i kolory pojemników w całym kraju. Samorządy mają na to czas do końca tego roku, mieszkańcy - do roku 2022, ale w większości gmin nowy system ruszy szybciej. W Krakowie najprawdopodobniej wiosną 2019 r. - Do tego czasu obowiązują stare umowy z firmami odbierającymi odpady - wyjaśnia Piotr Odorczuk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Dziś w stolicy Małopolski mieszkańcy bloków rozdzielają odpady do 3 pojemników - papier, metal, plastiki i tetrapaki do żółtego, butelki do zielonego, resztę śmieci osobno. Właściciele domów jednorodzinnych tylko do dwóch - w żółtym odpady do ponownego wykorzystania, osobno śmieci. Ale np. w Oświęcimiu właściciele domków wrzucają odpady do 6 worków (fioletowy - metale, żółty - plastiki i tetrapaki, niebieski - papier, biały - białe szkło, zielony - kolorowe szkło, osobny na śmieci). Niezależnie od tego gromadzą resztki zielone, z ogrodów. Podobnie jest już w 1400 gminach.

Resort środowiska wyjaśnia, że dokładniejsza segregacja w mieszkaniach jest konieczna, bo zgodnie z prawem unijnym w roku 2020 na wysypiska w Polsce nie będzie mogło trafiać więcej niż 50 proc. wytwarzanych w kraju odpadów. Dziś jest to 74 proc. W Krakowie - 66 proc. (niedawno było 80 proc.).

Kto jednak nie będzie sortował po nowemu, ten zapłaci za wywóz odpadów nawet kilka razy więcej.

Czytaj więcej na www.dziennikpolski24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto