MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają XXVII Łódzkie Spotkania Baletowe w Teatrze Wielkim [HARMONOGRAM]

Natalia Jóźwiak
Natalia Jóźwiak
Próby do baletu „Romeo i Julia”  (17.04.2024).

XXVII Łódzkie spotkania baletowe rozpoczęły się 26 kwietnia i potrwają do 22 maja. Występy zespołów baletowych z całego świata oglądać można w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Próby do baletu „Romeo i Julia” (17.04.2024). XXVII Łódzkie spotkania baletowe rozpoczęły się 26 kwietnia i potrwają do 22 maja. Występy zespołów baletowych z całego świata oglądać można w Teatrze Wielkim w Łodzi. Agnieszka Bohdanowicz, lodz.tvp.pl
Łódź ponownie stała się stolicą baletu, goszcząc XXVII edycję Łódzkich Spotkań Baletowych, najstarszego i największego festiwalu baletowego w Polsce. Uroczyste rozpoczęcie festiwalu miało miejsce 26 kwietnia, z wyjątkowymi występami baletu Opéra de Lyon. Sprawdźcie harmonogram zbliżających się występów w artykule.

Łódzkie Spotkania Baletowe odbywają się już od 1968 roku. Do Łodzi w trakcie biennale przyjeżdżają entuzjaści sztuki choreograficznej, by podziwiać teatry tańca współczesnego i najlepsze baletowe zespoły. W tym roku wydarzenie rozpoczęto 26 kwietnia wyjątkowymi występami baletu Opéra de Lyon, prezentujące rzadkie do zobaczenia w Europie choreografie Merce'a Cunninghama - „BEACH BIRDS” i „BIPED”.

W tym i nadchodzącym tygodniu, 11, 12 i 14 maja, odbędą się spektakle „Romea i Julii” Teatru Wielkiego w Łodzi, który powstał we współpracy z Sashą Waltz, choreografką znaną na całym świecie. O tym spektaklu napisał Jacek Przybyłowicz, Kurator XXVII Spotkań Baletowych:

Przedstawiając plany artystyczne bieżącego sezonu Dyrekcja Teatru zapowiedziała premierę „Romea i Julii” z muzyką Hectora Berlioza. Pomysłodawczynią powierzenia realizacji tego spektaklu Sashy Waltz jest kierująca łódzkim zespołem baletowym Anna Nowak. Prapremiera inscenizacji miała miejsce na scenie Opery Paryskiej. Sasha Waltz, po śmierci Piny Bausch, jest uważana za najważniejszą postać niemieckiej choreografii. Artystka, w swej pracy procesowej, zwraca niezwykłą uwagę na spójność tańca z muzyką w przestrzeni szeroko pojmowanego teatru operowego. Sasha Waltz, podobnie jak w przeszłości Pina Bausch, z powodzeniem realizuje nie tylko choreografie, ale również opery i opero-balety nadając im współczesny wymiar. Mając w pamięci występ zespołu Sasha Waltz & Guests w trakcie ostatniej edycji Łódzkich Spotkań Baletowych z niecierpliwością oczekujemy inscenizacji „Romea i Julii” z udziałem naszych artystów. Będzie to historyczna, pierwsza realizacja choreograficzna Sashy Waltz spektaklu baletowego w Polsce z polskim zespołem baletowym.

Harmonogram pozostałych występów

  • 11, 12 i 14 maja
    Ballet Lodz
    ROMEO I JULIA
    Choreografia: Sasha Waltz
    Kierownictwo muzyczne: Rafał Janiak

    Tworząc choreografię „Romea i Julii" (2007), Sasha Waltz zwróciła się ku jednej z najbardziej poruszających historii miłosnych w literaturze światowej. Historia nieszczęśliwych kochanków, których rodziny są wrogami, a których śmierć przynosi zrozumienie i pojednanie, jest jednym z najbardziej znanych dzieł Szekspira. Ta mroczna tragedia zainspirowała Hectora Berlioza do skomponowania dramatycznej symfonii „Romeo i Julia" na troje solistów, dwa duże chóry i orkiestrę. Podczas światowej premiery w 2007 roku gwiazdy Aurélie Dupont i Hervé Moreau tańczyli kochanków, którzy odnaleźli się dopiero po śmierci. Jesienią 2012 roku spektakl „Romeo i Julia" znalazł się w repertuarze mediolańskiej La Scali.
    W kwietniu 2015 roku w Berlinie odbyła się premiera „Romea i Julii" jako koprodukcja Deutsche Oper Berlin, La Scala w Mediolanie i Sasha Waltz & Guests. Tam po raz pierwszy choreografię tę zatańczyli tancerze zespołu Sasha Waltz & Guests.
    Obecnie Sasha Waltz przygotuje ten spektakl z zespołem baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.

  • 16 i 17 maja
    Centro Coreografico Nazionale / Aterballetto
    SECUS, YELED
    Choreografia: Eyal Dadon, Ohad Naharin

    Powstałe na przełomie 1977 i 1978 roku Aterballetto to Narodowe Centrum Choreograficzne z siedzibą w Reggio Emilia (Włochy).
    Podejście koncepcyjne Aterballetto przyjmuje projekt jako punkt wyjścia i ma na celu eksperymentowanie z multidyscyplinarną współpracą. W celu przedstawienia współczesnej estetyki i problemów społeczeństwa poszukują centrów sztuki wizualnej, teatrów prozy i orkiestr.
    W 2022 roku stało się pierwszym i jedynym Narodowym Centrum Choreograficznym (CCNCentro Coreografico Nazionale) we Włoszech.

  • 21 i 22 maja
    L-E-V Sharon Eyal | Gai Behar Dance Company
    OCD LOVE
    choreografia: Sharon Eyal

    Spektakl „OCD Love" opowiada o miłości – tej miłości, która ciągle odczuwa brak, czy też o kochankach będących w stanie nieustannej tęsknoty. Bez synchronizacji. Jak w chwili, gdy jedna osoba kładzie się spać, a druga właśnie się budzi. Jest to jak obraz czegoś, co wydaje się być całe, wręcz nienaruszone, jednak w rzeczywistości ma wiele ubytków. Ten spektakl jest właśnie o nich. Tancerze tańczą do pulsujących bitów stworzonych przez DJ-a Ori Lichtika.

Praktyczne informacje:

Co? XXVII Łódzkie Spotkania Baletowe.
Gdzie? Teatr Wielki w Łodzi, pl. Dąbrowskiego.
Kiedy? Od 26 kwietnia do 22 maja.
Bilety: od 75 zł dostępne pod tym linkiem bądź w kasie Teatru Wielkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto