Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skawina chce pokazać, że muzyka jest ważna

Ewa Tyrpa/Dziennik Polski
- Od dawna myślałem o szkole muzycznej w Skawinie. Widząc muzykalne dzieci w sekcjach Centrum Kultury i Sportu, a także jeżdżące z instrumentami do szkół muzycznych w Krakowie, stwierdziłem, że warto aby Skawina doczekała się takiej placówki - przekonuje Adam Najder, burmistrz Skawiny, gdzie z przeprowadzonej analizy wynika, że w skawińskich szkołach uczy się ponad 300 dzieci utalentowanych muzycznie. Być może jest ich dwukrotnie więcej.

- Wielu nie uczy się muzyki, bo rodziców nie jest stać na dowożenie ich kilka razy w tygodniu na zajęcia do Krakowa. Na taką szkołę jest zapotrzebowanie - mówi Małgorzata Zawartka, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej.

- To bardzo dobry pomysł. Cieszę się z niego tym bardziej, że ostatnio rozmawiamy o drogach, strefach gospodarczych, a mniej o artystycznym rozwoju dzieci i młodzieży. Absolwenci szkoły zasilą zespoły, jak chór i orkiestry dęte, w których brakuje muzyków - powiedział Witold Grabiec, wiceprzewodniczący Komisji Edukacji. Obie komisje jednogłośnie opowiedziały się za założeniem szkoły. Podjęcie uchwały na jutrzejszej sesji (godz. 9, Pałacyk "Sokół) wydaje się tylko formalnością. Ostateczna decyzja będzie należeć do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Na siedzibę szkoły muzycznej w Skawinie gmina planuje wyznaczyć Gimnazjum nr 1.

Nowa placówka będzie utrzymywać się z subwencji. - U nas wystarcza ona na prowadzenie szkoły - poinformował nas Witold Słomka, burmistrz Świątnik Górnych, gdzie w październiku zeszłego roku również została założona Szkoła Muzyczna I stopnia.

Tam przeznaczono na nią obiekt po dawnej szkole ślusarskiej. Na prawie 80 miejsc, było dwukrotnie więcej chętnych. Tu także największe zainteresowanie było gitarą oraz pianinem. Jak dowiedzieliśmy się od Roberta Kozłowskiego, dyrektora szkoły, na przesłuchaniach okazało się, że niektórzy świetnie radzą sobie na innych instrumentach i nie trzeba było ich długo przekonywać do zmiany upodobań.

Najdłuższe tradycje w uczeniu dzieci gry na instrumentach ma w powiecie krakowskim ma Państwowa Szkoła Muzyczna w Krzeszowicach. Funkcjonuje od 1949 r. Obecnie uczęszcza do niej 205 uczniów. Zajęcia odbywają się po południu we wszystkich sekcjach instrumentalnych. - Ostatnio zrobiła się moda na gitarę i na ten instrument jest najwięcej chętnych, ale podchodzimy do tego rozsądnie i kwalifikujemy dzieci do innych sekcji, między innymi pianina, trąbki, perkusji - wymienia Anna Cygal, kierująca krzeszowicką szkołą.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skawina.naszemiasto.pl Nasze Miasto