Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ślebodni duchym" na początek 52. Góralskiego Karnawału. To opowieść o ludziach, którzy tworzą to wydarzenie

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Album "Ślebodni duchym - Pnioki, Krzoki, Ptoki"
Album "Ślebodni duchym - Pnioki, Krzoki, Ptoki" Robert Krawczyk
Już dziś w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczyna się 52. Góralski Karnawał. To ogólnopolski konkurs grup kolędniczych prezentujących folklor różnych rejonów naszego kraju. W ramach Góralskiego Karnawału odbywa się konkurs tańca zbójnickiego i przegląd par tanecznych. Pierwszym wydarzeniem tegorocznego Karnawału będzie jednak promocja wyjątkowej pozycji – albumu „Ślebodni Duchym – Pnioki, Krzoki, Ptoki”.

Tegoroczny Góralski Karnawał rozpocznie się w środę 7 lutego, a zakończy w niedzielę 11 lutego. Oficjalnie rozpoczęcie zmagań grup kolędniczych zaplanowano na 8 lutego. Jednak już w środę sympatyków Karnawału i miłośników góralskiej tradycji czeka wyjątkowe wydarzenie.

Będzie to promocja albumu „Ślebodni Duchym – Pnioki, Krzoki, Ptoki”, który jest dedykowany jubileuszowemu 50. Góralskiemu Karnawałowi z lutego 2022 roku. Album stworzył fotografik Robert Krawczyk. Znalazło się tam 150 góralskich portretów i krótkich refleksji bohaterów jego zdjęć – ludzi związanych z Góralskim Karnawałem. - Wypowiedzi, czasami pogłębione refleksje na temat współczesności i tradycji, innym razem krótkie, osobiste anegdoty składają się na kulturowy krajobraz podhalańskiej karnawałowej odświętności – informują organizatorzy karnawału i promocji albumu.

To nie są portrety ludzi przy ich codziennych zajęciach w pracy, szkole, domu, czy w kościele, ale teatralne, wystudiowane portrety, których bohaterowie nikogo nie muszą udawać, bo w wykreowanym przez artystę fotografika świecie nieodmiennie pozostają sobą.

- Górale w każdych okolicznościach są kim są. Kluczem do odczytania tego zbiorowego portretu Podhala jest definicja wolności którą jeden z bohaterów tego wydawnictwa, Bartłomiej Koszarek formułuje tak: „Być wolnym to mieć wolne serce, duse i głowe od tego, co cłeka ciongnie do złego. Mieć w sobie miyłość, pokore, roztropność, odwoge i fantazyjom. Mieć wolnego ducha” – informują organizatorzy promocji albumu.

Oprócz Roberta Krawczyka nad albumem pracował również Grzegorz Kapla, który stworzył opisy do zdjęć.

- Powstało dzieło pełne wzruszeń, pełne zwierzeń, pełne pamięci i wspomnień. Poprzez ludzi pokazujemy historię i wartość tego, co od pół wieku wydarza się w Bukowinie Tatrzańskiej każdej zimy. Stworzyliśmy bezcenny dowód, na to, że karnawał to ludzie, nieważne czy pnioki, czy krzoki, czy ptoki… to zawsze poszanowanie dla tego, co trwałe: tradycja, wiara, miłość, przyjaźń…bo o tym jest karnawał – informują

Premiera książki odbędzie się w Bukowiańskim Domu Ludowym 7 lutego 2024 roku o godz. 17.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skawina.naszemiasto.pl Nasze Miasto